apnis par īstām ērģelēm (mūsu draudzes ērģeļu restaurācijas process apskatāms sadaļā GALERIJA) radās atgūstot dievnamu 1994. gadā. Padomju varas gados, kad dievnams bija draudzei atņemts, tika iznīcināts no šodienas viedokļa lūkojoties unikālais, 1938.gadā Rīgā VEF rūpnīcā ražotais "Hammond" instruments.

Ap 2000. gadu draudzes ērģelnieks Raitis Raibais uzņēma sakarus ar Mūzikas konservatorijas ērģeļu klases profesoru Tālivaldi Deksni par piemērota ērģeļu instrumenta atrašanu. Draudze uzsāka saraksti ar Somertonas baznīcu Lielbritānijā par ērģeļu iegādi, cerībā ka nepieciešamo summu būs iespējams iegūt piesaistot to ziedojumu veidā.

Tomēr  laika gaitā sekoja ierosinājums meklēt lielāku instrumentu . Padomdevēju izvēle krita par labu Londonas Westbourne Growe Baptistu baznīcas instrumentam.  Baznīca tika rekonstrēta un draudzes plānos neietilpa paturēt savas vēsturiskās 1882.gadā Šefildā izgatavotās Brindley & Foster firmas 30 reģistru mehāniskās ērģeles. Tā 2001.gada nogalē kā dāvinājums tika saņemts vērtīgs, restaurējams, telpiski jauniem apstākļiem pielāgojams instruments.  Iegūtais angļu romantiskā stila instruments paver iespējas daudzveidīgas ērģeļmūzikas atskaņošanai.

Westbourne Grove baznīcas ērģeles to vēsturiskā vieta Londonā

Attēli, audio ieraksti.

Dāvinātais instruments ir ievērojami liels, savukārt ērģeļu balkona lukta ir platāka, bet ievērojami zemāka kā telpa kurā ērģeles ir atradušās iepriekš. Augstāk minētie apstākļi ievērojami sarežģī ērģeļu uzstādīšanu, ne vien tādēļ, ka instrumenta ievērojamā vecuma dēļ ir nepieciešams veikt restaurācijas darbus, bet jo īpaši tādēļ, ka ir nepieciešams savādāk izvērst ērģeļu mehāniku un daļu mazo vējlāžu.

Jau paveiktais:

2001.gadā ērģeļu luktas grīdas pastiprināta ar metāla sijām,
2002.gadā ērģeļu jomas iekšpusē lielā rozetes loga aile aizdarināts ciet, veikta ērģeļu statņu montāža, vējlāžu remonta darbi, stabuļu montāža,
2004.gadā izgatavots un uzstādīts lielais rozetes loga rāmis,
2005.gadā izbūvētas otras kāpnes uz ērģeļu balkonu, ērģeļu turbīnas platforma,
2008.gadā gaisa padeves padeves kanālu, elektro turbīnas renovācija, montāža,
2009.gadā gaisa padeves kanālu izbūve, plēšu atjaunošana, ozolkoka apdares lakojuma atjaunošana, spēles galdu klaviatūru apstrāde
2010.gadā traktūras tīrīšana, kombināciju mezglu montāža, traktūras montāža, reģistru slēgu restaurācija

Esam pateicīgi prof.T.Deksnim par instrumenta atrašanu, ieguldījumu tā uzstādīšanas darbos. Ērģeļu projekta turpinājumā 2010.gadā esam uzsākuši sadarbību ar Alvja Melbārža mūzikas instrumentu darbnīcu.

Ērģeļu projekta virzība ir bijusi iespējama pateicos LELB, Ventspils Nikolaja luterāņu draudzes, LR Saeimas, Valsts tūrisma aģentūras, Rēzeknes uzņēmēju,  pašvaldības, Valsts kultūrkapitāla fonda, Gundrenhauzenas  Ev. draudzes atbalstam.

Pašlaik tiek gatavota projekta pieteikumu dokumentācija, lai pretendētu uz finansējumu turpmākiem darbiem.

Aicinam atbalstīt ērģeļu restaurāciju ar ziedojumu! Rekvizīti ir atrodami sadaļā KONTAKTI